Wspolczesni kompozytorzy

Wspolczesni kompozytorzy

Współczesna muzyka poważna w Polsce może pochwalić się wieloma wybitnymi kompozytorami. Jednym z nich jest Władysław Szpilman. Urodził się on w 1911 roku. Od dziecka uczył się w szkole muzycznej. W 1931 roku uzyskał stypendium w Akademii Sztuk w Berlinie, gdzie studiował u najlepszych nauczycieli. Tam skomponował swoje pierwsze utwory symfoniczne i suitę fortepianową.współpraca Po powrocie do Polski zaczął współpracę z Polskim Radiem, jako etatowy pianista. W tym czasie stworzył pierwsze szlagry oraz muzykę do filmów, co przyniosło mu popularność.

W czasie wojny 23 września 1939 w ostatnie audycji Polskiego Radia zagrał recital utworów Chopina. Następnie Szpilman przez cała wojnę ukrywał się. Gdy 6 lat później skończyła się wojną, to tym samym utworem granym przez Szpilmana Polskie Radio zaczęło pracę.

Szpilman został dyrektorem działu muzycznego w Polskim Radiu. Występował z koncertami solo, grał koncerty fortepianowe z innymi wybitnymi dyrygentami, grał muzykę kameralną oraz wiele innych różnych koncertów.

W ciągu swojego życia skomponował wiele popularnych piosenek, muzykę do filmów, słuchowiska radiowe dla dzieci, musicale, utwory symfoniczne. Jednym z bardziej znanych jego dzieł jest sygnał do Polskiej Kroniki Filmowej. Szpilman reaktywował Związek Polskich Autorów i Kompozytorów, zorganizował Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie.

Innym współczesnym kompozytorem polskim, który bardzo oznaczył się w historii polskiej muzyki jest Wojciech Kilar. Urodził się we Lwowie. Jako dziecko bardzo niechętnie brał lekcje gry na fortepianie. Po wysiedleniu ze Lwowa do Polski nadal uczył się gry na fortepianie, następnie kontynuował naukę gry na tym instrumencie w szkole muzycznej w Rzeszowie. Jako pianista zadebiutował na konkursie Młodych Talentów w 1947 roku, gdzie wykonał swoje własne utwory. Dalej uczył się w Państwowym Liceum Muzycznym, gdzie uczył się muzyki od najlepszych nauczyciel. Ukończył studia z wyróżnieniem w 1955 roku.

Od tego momentu jego kariera nabrała tempa – był asystentem w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, uczył również za granicą. Jego początkowa twórczość powstawała pod wpływem polskiego i europejskiego neoklasycyzmu. W latach 60 wraz z innymi polskimi kompozytorami – Pendereckim oraz Góreckim tworzył nowy kierunek we współczesnej muzyce poważnej. Lata 70 to czas inspiracji kulturą ludową centrumwolka.pl/sklep-zamowienie/odzież-męska.html oraz religią w muzyce.

Kilar to jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej – napisał muzykę do ponad 130 filmów. Do najpopularniejszych filmów z jego muzyką należy – Pan Tadeusz, Pianista, Rejs, Korczak, Faustyna.

– autor artykułu